  • Mfr # AML-42-5-3-TEFC
  • Zoro # G3473097
/ea
See details
Key Features
Item - Roof Ventilators
Exhaust Ventilator
Drive Type - Roof Ventilators
Direct Drive
Drive Package With Motor Included
Yes
Base Size - Roof Ventilators
57 in x 57 in
Blade Dia.
42 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
AML-42-5-3-TEFC
Country of Origin
United States
Dimensions
Base Size - Roof Ventilators
57 in x 57 in
Blade Dia.
42 in
Base Width (In.)
57
Base Length (In.)
57
Overall Height (In.)
50.5 in
Base Height (In.)
50.5 in
Base Square Size - Roof Ventilators
57" x 57"
Shaft Dia. Sheave End (In.)
1.375 in
Overall Height
50 1/2 in
Blade Diameter
42 in
Overall Width
57 in
Damper Size
48 x 48 in
Housing Width
48 in
Base Height
2 1/2 in
Overall Depth
57 in
Base Width
57 in
Base Length
57 in
Overall Diameter
42 in
Housing Length
48 in
Details
Item - Roof Ventilators
Exhaust Ventilator
Drive Type - Roof Ventilators
Direct Drive
Yes
Voltage - Roof Ventilators
230V AC/460V AC
Phase
3
Motor HP
5 hp
CFM @ 0.000-In. SP
28970
Speed Controllable
No
Item
Axial Upblast Roof Exhaust Fan
Motor Hz
60
Drive Package Included
CFM @ 0.500-In. SP
24200
Drive Type
Motor Voltage
Mounting Location
Roof
CFM Range
Fan RPM
Speed Control
No
Max. BHP
4.75 hp
Type
Axial Upblast
Max. Operating Amps
7.3
Assembled/Unassembled
Assembled
Motor HP Range
5 hp
56 sones
Housing Material
Steel
RPM Range
Bearing Type
Ball Bearing
Series
AM
Maximum Inlet Air Temperature
104 Degrees F
Exhaust Airflow @ 0.500 in SP
24,200 cfm
Exhaust Airflow @ 0.000 in SP
28,970 cfm
Motor Horsepower
Includes Drive Package
Maximum Noise Level @ 5 Feet
56 sones
Motor Speed
1,140 RPM
Motor Enclosure
Totally Enclosed Fan Cooled
Nameplate Voltage
230/460V AC
Brake Horsepower
4 3/4 hp
Safety Features
Hazardous Locations, Spark-Resistant Propellers
Sound Level
56 sones @ 0.250 in SP and 5 ft
Frequency
60 Hz
Number of Blades
4
Application
Exhaust Airflow @ 0.100 in SP
Maximum Fan Speed
1,140 RPM
Blade Finish
Galvanized
For High-Static Pressure Applications
Number of Speeds
1
Blade Material
Aluminum
Exhaust Airflow @ 0.125 in SP
Airflow @ 0.000 in SP
Maximum Static Pressure
1/2 in wc
Base Shape
Square
Spark Resistant Construction Type
Not Rated
Assembly
Assembled
Housing Finish
Galvanized
Includes Motor
For Air Type
Clean Air
Mount Type
Roof Curb
Exhaust Airflow @ 0.375 in SP
Current
7.3 A
High-Efficiency Motor
Maximum Ambient Temperature
104 Degrees F
Exhaust Airflow @ 0.250 in SP
Features
Description
Axial Upblast Roof Exhaust Fan, Includes Motor Yes, Includes Drive Package Yes, Drive Type Direct Drive, Base Diameter Not Applicable, Base Length 57 in, Base Width 57 in, Base Shape Square, Nameplate Voltage 230/460V AC, Phase 3, Motor Horsepower 5 hp, High-Efficiency Motor No, For High-Static Pressure Applications No, Motor Enclosure Totally Enclosed Fan Cooled, Blade Diameter 42 in, For Air Type Clean Air, Maximum Static Pressure 1/2 in wc, Maximum Inlet Air Temperature 104 Degrees F