  • Mfr # AML-48-3-3-TEFC
  • Zoro # G3473079
Base Size - Roof Ventilators
63 in x 63 in
Blade Dia.
48 in
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
AML-48-3-3-TEFC
Base Size - Roof Ventilators
63 in x 63 in
Blade Dia.
48 in
Base Square Size - Roof Ventilators
63" x 63"
Shaft Dia. Sheave End (In.)
1.375 in
Overall Height (In.)
55.5 in
Base Length (In.)
63
Base Width (In.)
63
Base Height (In.)
55.5 in
Housing Length
54 in
Damper Size
54 x 54 in
Blade Diameter
48 in
Base Length
63 in
Overall Diameter
48 in
Overall Height
55 1/2 in
Housing Width
54 in
Overall Width
63 in
Base Width
63 in
Overall Depth
63 in
Voltage - Roof Ventilators
230V AC/460V AC
Motor HP
3 hp
CFM @ 0.000-In. SP
28600
Motor Voltage
230/460
85 sones
CFM Range
CFM @ 0.125-In. SP
Max. Operating Amps
4.6
Max. BHP
2.85 hp
Motor HP Range
3 hp
Exhaust Airflow @ 0.100 in SP
28,600 cfm
For Air Type
Clean Air
Number of Blades
4
Exhaust Airflow @ 0.000 in SP
28,600 cfm
Frequency
60 Hz
Exhaust Airflow @ 0.500 in SP
Galvanized
Exhaust Airflow @ 0.250 in SP
1/2 in wc
Exhaust Airflow @ 0.375 in SP
Roof Curb
Airflow @ 0.000 in SP
Motor Horsepower
Exhaust Airflow @ 0.125 in SP
Sound Level
85 sones @ 0.250 in SP and 5 ft
Application
Maximum Noise Level @ 5 Feet
85 sones
Brake Horsepower
2 17/20 hp
Current
4.6 A
Description
Axial Upblast Roof Exhaust Fan, Includes Motor Yes, Includes Drive Package Yes, Drive Type Direct Drive, Base Diameter Not Applicable, Base Length 63 in, Base Width 63 in, Base Shape Square, Nameplate Voltage 230/460V AC, Phase 3, Motor Horsepower 3 hp, High-Efficiency Motor No, For High-Static Pressure Applications No, Motor Enclosure Totally Enclosed Fan Cooled, Blade Diameter 48 in, For Air Type Clean Air, Maximum Static Pressure 1/2 in wc, Maximum Inlet Air Temperature 104 Degrees F