  • Mfr # AML-48-3-3-EXP
  • Zoro # G3473088
Base Size - Roof Ventilators
63 in x 63 in
Blade Dia.
48 in
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
AML-48-3-3-EXP
Base Size - Roof Ventilators
63 in x 63 in
Blade Dia.
48 in
Shaft Dia. Sheave End (In.)
1.375 in
Base Length (In.)
63
Base Square Size - Roof Ventilators
63" x 63"
Overall Height (In.)
55.5 in
Base Width (In.)
63
Base Height (In.)
55.5 in
Housing Width
54 in
Overall Width
63 in
Base Width
63 in
Overall Height
55 1/2 in
Overall Diameter
48 in
Damper Size
54 x 54 in
Base Length
63 in
Housing Length
54 in
Blade Diameter
48 in
Overall Depth
63 in
Voltage - Roof Ventilators
230V AC/460V AC
Motor HP
3 hp
CFM @ 0.000-In. SP
28600
Motor HP Range
3 hp
Motor Voltage
230/460
Speed Controllable
No
85 sones
RPM Range
CFM @ 0.500-In. SP
Max. BHP
2.85 hp
Max. Operating Amps
4.6
1/2 in wc
Hazardous Location Specification
Class I Group C; Class I Group D; Class II Group F; Class II Group G
4
Airflow @ 0.000 in SP
28,600 cfm
Brake Horsepower
2 17/20 hp
Exhaust Airflow @ 0.375 in SP
22,000 cfm
Exhaust Airflow @ 0.000 in SP
Sound Level
85 sones @ 0.250 in SP and 5 ft
For Air Type
Flammable Vapor
Exhaust Airflow @ 0.125 in SP
Current
4.6 A
Frequency
60 Hz
High-Efficiency Motor
Exhaust Airflow @ 0.250 in SP
Motor Enclosure
Totally Enclosed Fan Cooled
Exhaust Airflow @ 0.500 in SP
Exhaust Airflow @ 0.100 in SP
Maximum Noise Level @ 5 Feet
85 sones
Description
Axial Upblast Roof Exhaust Fan, Includes Motor Yes, Includes Drive Package Yes, Drive Type Direct Drive, Base Diameter Not Applicable, Base Length 63 in, Base Width 63 in, Base Shape Square, Nameplate Voltage 230/460V AC, Phase 3, Motor Horsepower 3 hp, High-Efficiency Motor No, For High-Static Pressure Applications No, Motor Enclosure Totally Enclosed Fan Cooled, Blade Diameter 48 in, For Air Type Flammable Vapor, Maximum Static Pressure 1/2 in wc, Maximum Inlet Air Temperature 104 Degrees F