  • Mfr # 10BX1178ORB
  • Zoro # G210439161
Key Features
Finish
Oil Rubbed Bronze
Shape
Bar
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
10BX1178ORB
Country of Origin
China
Details
Finish
Oil Rubbed Bronze
Item
Pull
Shape
Bar
Description
The Amerock 10BX1178ORB Bar Pulls 7 inch (178mm) Center-to-Center Pull is finished in Oil-Rubbed Bronze. Modern functionality meets straightforward styling. The streamlined design of the Bar Pulls collection makes a statement with clean lines and smooth textures. Adding depth to any space, the rich burnished nature of Oil-Rubbed Bronze sparkles with copper brush marks and embraces the beauty and craft of old-world artistry. Founded in 1928, Amerock’s award-winning home solutions including decorative and functional cabinet hardware, bath accessories, decorative hooks and wall plates have built the company’s reputation for chic design accessories that inspire homeowners to express their personal style. Amerock offers a variety of styles and finishes at affordable prices that add the perfect finishing touch to any room.