  • Mfr # SS-1D50MM
  • Zoro # G5920525
Key Features
Finish
Unfinished
Overall Length
83 mm
SAE or Metric
Metric
Number of Points
6
Standards
FM Approved, ASTM A342
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
SS-1D50MM
Country of Origin
United States
Dimensions
Drive Size
1 in
Size
50mm
Overall Length
83 mm
Socket Depth
Standard
Socket Sizes
50mm
Socket Size
50 mm
Details
Item
Nonsparking Socket
Finish
Unfinished
SAE or Metric
Metric
Number of Points
6
Standards
FM Approved, ASTM A342
Features
Non-Sparking, Non-Magnetic, Corrosion-Resistant
Output Type
6 pt
Material
Aluminum Bronze
Socket Type
Standard
Tether Capable
Not Tether Capable
Drive Type
Hand
Impact Rated
No
Measurement Type
Tether Style
Not Tether Capable
Locking
No
Non-Sparking
Yes
Tether Ready
Socket Shape
6-Point
Insulated
Product Type
Nonsparking Socket
Includes Thin Wall
No Thin Wall
Includes Non-Magnetic/Sparking
Non-Magnetic, Non-Sparking
Tether Status
Includes Insulation
Not Insulated
Impact Rated Status
Not Impact Rated
Includes Non-Marring
Non-Marring Not Included
Fastener-Holding Type
Friction
Includes Locking
Locking Not Included
Description
Nonsparking Socket, Socket Size 50 mm, 6-Point, Aluminum Bronze, Unfinished, Standard, Hand, Drive Size 1 in, Metric, Impact Rated No, Standards FM Approved, ASTM A342