  • Mfr # SS-1D90MM
  • Zoro # G5920446
Key Features
Drive Size
1 in
Finish
Unfinished
Overall Length
120 mm
SAE or Metric
Metric
Number of Points
6
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
SS-1D90MM
Country of Origin
United States
Dimensions
Drive Size
1 in
Size
90mm
Overall Length
120 mm
Socket Sizes
90mm
Socket Depth
Standard
Socket Size
90 mm
Details
Item
Nonsparking Socket
Finish
Unfinished
SAE or Metric
Metric
Number of Points
6
Drive Type
Hand
Tether Capable
Not Tether Capable
Standards
FM Approved, ASTM A342
Material
Aluminum Bronze
Output Type
6 pt
Features
Non-Sparking, Non-Magnetic, Corrosion-Resistant
Socket Type
Standard
Measurement Type
Impact Rated
No
Tether Style
Not Tether Capable
Socket Shape
6-Point
Locking
No
Non-Sparking
Yes
Insulated
Tether Ready
Product Type
Nonsparking Socket
Includes Thin Wall
No Thin Wall
Fastener-Holding Type
Friction
Includes Insulation
Not Insulated
Includes Locking
Locking Not Included
Tether Status
Includes Non-Marring
Non-Marring Not Included
Impact Rated Status
Not Impact Rated
Includes Non-Magnetic/Sparking
Non-Magnetic, Non-Sparking
Description
Nonsparking Socket, Socket Size 90 mm, 6-Point, Aluminum Bronze, Unfinished, Standard, Hand, Drive Size 1 in, Metric, Impact Rated No, Standards FM Approved, ASTM A342