  • Mfr # BLTS47-0312-2000316P
  • Zoro # G415934928
Thread Size
1/4-20
Shoulder Diameter
0.312 in
Shoulder Length
2 in
Drive Size
5/32 in
Material
300 Series Stainless Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BLTS47-0312-2000316P
Thread Size
1/4-20
Shoulder Diameter
0.312 in
Shoulder Length
2 in
Drive Size
5/32 in
Head Diameter
0.437 in
Head Height
0.218 in
Dia./Thread Size
0.25 in
Shoulder Diameter Tolerance
Standard (-0.002"/-0.004")
Details
Head Type
Socket
Drive Type
Hex
Material
300 Series Stainless Steel
Finish
Plain
Head Style
Knurled
Compliance
ASME B18.3
Description
Cap Head Shoulder Bolts AMPG Knurled Hex Drive Coarse Thread With Nylon Patch 5/16inx2in Grade 316 SS Plain