  • Mfr # BLTS47-0156-1000188P
  • Zoro # G915933391
Thread Size
#6-32
Shoulder Diameter
0.156 in
Shoulder Length
1 in
Drive Size
3/32 in
Material
Stainless Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BLTS47-0156-1000188P
Thread Size
#6-32
Shoulder Diameter
0.156 in
Shoulder Length
1 in
Drive Size
3/32 in
Head Diameter
0.281 in
Head Height
0.125 in
Dia./Thread Size
0.138 in
Shoulder Diameter Tolerance
Standard (-0.002"/-0.004")
Details
Head Type
Socket
Drive Type
Hex
Material
Stainless Steel
Finish
Plain
Compliance
AMPG 2012 ZS.01
Head Style
Knurled
Description
Cap Head Shoulder Bolts AMPG Knurled Hex Drive Coarse Thread With Nylon Patch 5/32inx1in Grade 18-8 SS Plain