  • Mfr # BLTS41-0312-0500188P
  • Zoro # G615931192
/ea
Key Features
Socket Head
Hex Drive
Thread Size
1/4-20
Shoulder Diameter
0.312 in
Shoulder Length
1/2 in
Drive Size
5/32 in
Material
Stainless Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
BLTS41-0312-0500188P
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thread Size
1/4-20
Shoulder Diameter
0.312 in
Shoulder Length
1/2 in
Drive Size
5/32 in
Head Diameter
0.437 in
Head Height
0.218 in
Shoulder Diameter Tolerance
Standard (-0.002"/-0.004")
Dia./Thread Size
0.25 in