  • Mfr # BLTS42-M100-0160188P
  • Zoro # G515928278
Thread Size
M10 x 1.5
Shoulder Diameter
10 mm
Shoulder Length
16 mm
Drive Size
M5
Material
Stainless Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BLTS42-M100-0160188P
Thread Size
M10 x 1.5
Shoulder Diameter
10 mm
Shoulder Length
16 mm
Drive Size
M5
Head Diameter
16 mm
Head Height
7 mm
Dia./Thread Size
10 mm
Material
Stainless Steel
Description
Cap Head Shoulder Bolts AMPG Knurled Hex Drive Oversized Coarse Thread 10.0 mmx16.0 mm Grade 18-8 SS Plain