  • Mfr # BLTS42-M120-0160188P
  • Zoro # G715929105
Thread Size
M12 x 1.75
Shoulder Diameter
12 mm
Shoulder Length
16 mm
Drive Size
M6
Material
Stainless Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BLTS42-M120-0160188P
Thread Size
M12 x 1.75
Shoulder Diameter
12 mm
Shoulder Length
16 mm
Drive Size
M6
Head Diameter
18 mm
Head Height
9 mm
Dia./Thread Size
12 mm
Material
Stainless Steel
Description
Cap Head Shoulder Bolts AMPG Knurled Hex Drive Oversized Coarse Thread 12.0 mmx16.0 mm Grade 18-8 SS Plain