  • Mfr # BLTS42-M120-0250188B
  • Zoro # G815929517
Thread Size
M12 x 1.75
Shoulder Diameter
12 mm
Drive Size
M6
Material
Stainless Steel
Finish
Black Oxide
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BLTS42-M120-0250188B
Thread Size
M12 x 1.75
Shoulder Diameter
12 mm
Shoulder Length
25 mm
Drive Size
M6
Head Diameter
18 mm
Head Height
9 mm
Dia./Thread Size
12 mm
Material
Stainless Steel
Finish
Black Oxide
Compliance
AMPG 2013 OT.02
Description
Cap Head Shoulder Bolts AMPG Knurled Hex Drive Oversized Coarse Thread 12.0 mmx25.0 mm Grade 18-8 SS Black Oxide