  • Mfr # BLTS42-0500-0312188P
  • Zoro # G915928472
Thread Size
1/2-13
Shoulder Diameter
0.5 in
Shoulder Length
5/16 in
Drive Size
1/4 in
Material
Stainless Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BLTS42-0500-0312188P
Thread Size
1/2-13
Shoulder Diameter
0.5 in
Shoulder Length
5/16 in
Drive Size
1/4 in
Head Diameter
0.75 in
Head Height
0.312 in
Shoulder Diameter Tolerance
Standard (-0.002"/-0.004")
Dia./Thread Size
0.5 in