  • Mfr # BLTS42-M160-0250188B
  • Zoro # G815930070
/ea
Free Shipping & Returns
Thread Size
M16 x 2
Shoulder Diameter
16 mm
Drive Size
M8
Finish
Black Oxide
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BLTS42-M160-0250188B
Thread Size
M16 x 2
Shoulder Diameter
16 mm
Shoulder Length
25 mm
Drive Size
M8
Head Diameter
24 mm
Head Height
11 mm
Dia./Thread Size
16 mm
Finish
Black Oxide
Compliance
AMPG 2013 OT.02
Description
Cap Head Shoulder Bolts AMPG Knurled Hex Drive Oversized Coarse Thread 16.0 mmx25.0 mm Grade 18-8 SS Black Oxide