  • Mfr # BLTS42-M030-0160188P
  • Zoro # G215932407
Thread Size
M3 x 0.5
Shoulder Diameter
3 mm
Shoulder Length
16 mm
Drive Size
M2
Material
Stainless Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BLTS42-M030-0160188P
Thread Size
M3 x 0.5
Shoulder Diameter
3 mm
Shoulder Length
16 mm
Drive Size
M2
Head Diameter
5 mm
Head Height
2 mm
Shoulder Diameter Tolerance
Standard (-0.01 mm/-0.04 mm)
Dia./Thread Size
3 mm
Details
Head Type
Socket
Drive Type
Hex
Material
Stainless Steel
Finish
Plain
Compliance
AMPG 2013 OT.02
Head Style
Knurled
Description
Cap Head Shoulder Bolts AMPG Knurled Hex Drive Oversized Coarse Thread 3.0 mmx16.0 mm Grade 18-8 SS Plain