  • Mfr # BLTS42-M040-0160188P
  • Zoro # G015933314
Thread Size
M4 x 0.7
Shoulder Diameter
4 mm
Shoulder Length
16 mm
Drive Size
M2
Material
Stainless Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BLTS42-M040-0160188P
Thread Size
M4 x 0.7
Shoulder Diameter
4 mm
Shoulder Length
16 mm
Drive Size
M2
Head Diameter
6 mm
Head Height
3 mm
Dia./Thread Size
4 mm
Material
Stainless Steel
Finish
Plain
Description
Cap Head Shoulder Bolts AMPG Knurled Hex Drive Oversized Coarse Thread 4.0 mmx16.0 mm Grade 18-8 SS Plain