  • Mfr # BLTS42-M060-0120316P
  • Zoro # G815934849
Thread Size
M6 x 1
Shoulder Diameter
6 mm
Shoulder Length
12 mm
Drive Size
M3
Material
300 Series Stainless Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BLTS42-M060-0120316P
Thread Size
M6 x 1
Shoulder Diameter
6 mm
Shoulder Length
12 mm
Drive Size
M3
Head Diameter
10 mm
Head Height
4.5 mm
Dia./Thread Size
6 mm
Material
300 Series Stainless Steel
Finish
Plain
Description
Cap Head Shoulder Bolts AMPG Knurled Hex Drive Oversized Coarse Thread 6.0 mmx12.0 mm Grade 316 SS Plain