  • Mfr # BLTS42-M060-0500316P
  • Zoro # G015935066
Thread Size
M6 x 1
Shoulder Diameter
6 mm
Shoulder Length
50 mm
Drive Size
M3
Material
300 Series Stainless Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BLTS42-M060-0500316P
Thread Size
M6 x 1
Shoulder Diameter
6 mm
Shoulder Length
50 mm
Drive Size
M3
Head Diameter
10 mm
Head Height
4.5 mm
Dia./Thread Size
6 mm
Material
300 Series Stainless Steel
Finish
Plain
Description
Cap Head Shoulder Bolts AMPG Knurled Hex Drive Oversized Coarse Thread 6.0 mmx50.0 mm Grade 316 SS Plain