  • Mfr # BLTS42-M080-0300188P
  • Zoro # G915935494
Thread Size
M8 x 1.25
Shoulder Diameter
8 mm
Shoulder Length
30 mm
Drive Size
M4
Material
Stainless Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BLTS42-M080-0300188P
Thread Size
M8 x 1.25
Shoulder Diameter
8 mm
Shoulder Length
30 mm
Drive Size
M4
Head Diameter
13 mm
Head Height
5.5 mm
Dia./Thread Size
8 mm
Material
Stainless Steel
Finish
Plain
Description
Cap Head Shoulder Bolts AMPG Knurled Hex Drive Oversized Coarse Thread 8.0 mmx30.0 mm Grade 18-8 SS Plain