  • Mfr # BLTS43-0312-0625188P
  • Zoro # G815933118
/ea
Key Features
Socket Head
Hex Drive
Thread Size
5/16-24
Shoulder Diameter
0.312 in
Shoulder Length
5/8 in
Drive Size
5/32 in
Material
Stainless Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
BLTS43-0312-0625188P
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thread Size
5/16-24
Shoulder Diameter
0.312 in
Shoulder Length
5/8 in
Drive Size
5/32 in
Head Diameter
0.437 in
Head Height
0.218 in
Shoulder Diameter Tolerance
Standard (-0.002"/-0.004")
Dia./Thread Size
0.312 in