  • Mfr # BLTS45-M040-0200188P
  • Zoro # G215931349
Thread Size
M3 x 0.5
Shoulder Diameter
4 mm
Shoulder Length
20 mm
Drive Size
M2
Material
Stainless Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BLTS45-M040-0200188P
Thread Size
M3 x 0.5
Shoulder Diameter
4 mm
Shoulder Length
20 mm
Drive Size
M2
Head Diameter
6 mm
Head Height
3 mm
Dia./Thread Size
3 mm
Shoulder Diameter Tolerance
Standard (-0.01 mm/-0.04 mm)
Details
Head Type
Socket
Drive Type
Hex
Material
Stainless Steel
Finish
Plain
Head Style
Knurled
Compliance
AMPG 2013 ZS.02
Description
Cap Head Shoulder Bolts AMPG Knurled Hex Drive Short Coarse Thread 4.0 mmx20.0 mm Grade 18-8 SS Plain