  • Mfr # BLTS45-M060-0100188P
  • Zoro # G815932418
Thread Size
M5 x 0.8
Shoulder Diameter
6 mm
Shoulder Length
10 mm
Drive Size
M3
Material
Stainless Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BLTS45-M060-0100188P
Thread Size
M5 x 0.8
Shoulder Diameter
6 mm
Shoulder Length
10 mm
Drive Size
M3
Head Diameter
10 mm
Head Height
4.5 mm
Shoulder Diameter Tolerance
Standard (-0.01 mm/-0.04 mm)
Dia./Thread Size
5 mm
Details
Head Type
Socket
Drive Type
Hex
Material
Stainless Steel
Finish
Plain
Compliance
AMPG 2013 ZS.02
Head Style
Knurled
Description
Cap Head Shoulder Bolts AMPG Knurled Hex Drive Short Coarse Thread 6.0 mmx10.0 mm Grade 18-8 SS Plain