  • Mfr # BLTS47-0375-0625188P
  • Zoro # G015934656
Thread Size
5/16-18
Shoulder Diameter
0.375 in
Shoulder Length
5/8 in
Drive Size
3/16 in
Material
Stainless Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BLTS47-0375-0625188P
Thread Size
5/16-18
Shoulder Diameter
0.375 in
Shoulder Length
5/8 in
Drive Size
3/16 in
Head Diameter
0.562 in
Head Height
0.25 in
Shoulder Diameter Tolerance
Standard (-0.002"/-0.004")
Dia./Thread Size
0.312 in