  • Mfr # BLTS44-M040-0100188P
  • Zoro # G515929503
Thread Size
M4 x 0.7
Shoulder Diameter
4 mm
Shoulder Length
10 mm
Drive Size
M2
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BLTS44-M040-0100188P
Thread Size
M4 x 0.7
Shoulder Diameter
4 mm
Shoulder Length
10 mm
Drive Size
M2
Head Diameter
6 mm
Head Height
3 mm
Shoulder Diameter Tolerance
Standard (-0.01 mm/-0.04 mm)
Dia./Thread Size
4 mm
Details
Head Type
Socket
Drive Type
Hex
Material
Stainless Steel
Finish
Plain
Head Style
Knurled
Compliance
AMPG 2020 OT.02
Description
Cap Head Shoulder Bolts AMPG Knurled Hex Drive Oversized Extended Coarse Thread 4.0 mmx10.0 mm Grade 18-8 SS Plain