  • Mfr # BLTS44-M040-0120188P
  • Zoro # G215929483
Thread Size
M4 x 0.7
Shoulder Diameter
4 mm
Shoulder Length
12 mm
Drive Size
M2
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BLTS44-M040-0120188P
Thread Size
M4 x 0.7
Shoulder Diameter
4 mm
Shoulder Length
12 mm
Drive Size
M2
Head Diameter
6 mm
Head Height
3 mm
Dia./Thread Size
4 mm
Shoulder Diameter Tolerance
Standard (-0.01 mm/-0.04 mm)
Details
Head Type
Socket
Drive Type
Hex
Material
Stainless Steel
Finish
Plain
Head Style
Knurled
Compliance
AMPG 2020 OT.02
Description
Cap Head Shoulder Bolts AMPG Knurled Hex Drive Oversized Extended Coarse Thread 4.0 mmx12.0 mm Grade 18-8 SS Plain