  • Mfr # BLTS44-M050-0200188P
  • Zoro # G515929350
Thread Size
M5 x 0.8
Shoulder Diameter
5 mm
Shoulder Length
20 mm
Drive Size
M2.5
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BLTS44-M050-0200188P
Thread Size
M5 x 0.8
Shoulder Diameter
5 mm
Shoulder Length
20 mm
Drive Size
M2.5
Head Diameter
9 mm
Head Height
4 mm
Dia./Thread Size
5 mm
Shoulder Diameter Tolerance
Standard (-0.01 mm/-0.04 mm)
Details
Head Type
Socket
Drive Type
Hex
Material
Stainless Steel
Finish
Plain
Compliance
AMPG 2020 OT.02
Head Style
Knurled
Description
Cap Head Shoulder Bolts AMPG Knurled Hex Drive Oversized Extended Coarse Thread 5.0 mmx20.0 mm Grade 18-8 SS Plain