  • Mfr # BLTS44-M060-0500188P
  • Zoro # G515929213
Thread Size
M6 x 1
Shoulder Diameter
6 mm
Shoulder Length
50 mm
Drive Size
M3
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BLTS44-M060-0500188P
Thread Size
M6 x 1
Shoulder Diameter
6 mm
Shoulder Length
50 mm
Drive Size
M3
Head Diameter
10 mm
Head Height
4.5 mm
Shoulder Diameter Tolerance
Standard (-0.01 mm/-0.04 mm)
Dia./Thread Size
6 mm
Details
Head Type
Socket
Drive Type
Hex
Material
Stainless Steel
Finish
Plain
Head Style
Knurled
Compliance
AMPG 2020 OT.02
Description
Cap Head Shoulder Bolts AMPG Knurled Hex Drive Oversized Extended Coarse Thread 6.0 mmx50.0 mm Grade 18-8 SS Plain