  • Mfr # BLTS44-M080-0160188P
  • Zoro # G515929145
Thread Size
M8 x 1.25
Shoulder Diameter
8 mm
Shoulder Length
16 mm
Drive Size
M4
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BLTS44-M080-0160188P
Thread Size
M8 x 1.25
Shoulder Diameter
8 mm
Shoulder Length
16 mm
Drive Size
M4
Head Diameter
13 mm
Head Height
5.5 mm
Dia./Thread Size
8 mm
Shoulder Diameter Tolerance
Standard (-0.01 mm/-0.04 mm)
Details
Head Type
Socket
Drive Type
Hex
Material
Stainless Steel
Finish
Plain
Compliance
AMPG 2020 OT.02
Head Style
Knurled
Description
Cap Head Shoulder Bolts AMPG Knurled Hex Drive Oversized Extended Coarse Thread 8.0 mmx16.0 mm Grade 18-8 SS Plain