  • Mfr # BLTS44-0375-3000188P
  • Zoro # G115935386
Thread Size
3/8-16
Shoulder Diameter
0.375 in
Shoulder Length
3 in
Drive Size
3/16 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BLTS44-0375-3000188P
Thread Size
3/8-16
Shoulder Diameter
0.375 in
Shoulder Length
3 in
Drive Size
3/16 in
Head Diameter
0.562 in
Head Height
0.25 in
Shoulder Diameter Tolerance
Standard (-0.002"/-0.004")
Dia./Thread Size
0.375 in
Details
Head Type
Socket
Drive Type
Hex
Material
Stainless Steel
Finish
Plain
Compliance
AMPG 2020 OT.01
Head Style
Knurled
Description
Cap Head Shoulder Bolts AMPG Knurled Hex Drive Oversized Extended Coarse Thread 3/8inx3in Grade 18-8 SS Plain