  • Mfr # BLTS44-M100-0400188P
  • Zoro # G615930430
/ea
Key Features
Socket Head
Hex Drive
Thread Size
M10 x 1.5
Shoulder Diameter
10 mm
Shoulder Length
40 mm
Drive Size
M5
Material
Stainless Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
BLTS44-M100-0400188P
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thread Size
M10 x 1.5
Shoulder Diameter
10 mm
Shoulder Length
40 mm
Drive Size
M5
Head Diameter
16 mm
Head Height
7 mm
Dia./Thread Size
10 mm
Shoulder Diameter Tolerance
Standard (-0.01 mm/-0.04 mm)
Details
Head Type
Socket
Drive Type
Hex
Material
Stainless Steel
Finish
Plain
Head Style
Knurled
Compliance
AMPG 2020 OT.02
Description
Cap Head Shoulder Bolts AMPG Knurled Hex Drive Oversized Extended Coarse Thread 10.0 mmx40.0 mm Grade 18-8 SS Plain