  • Mfr # BLTS44-M120-0350188P
  • Zoro # G115930282
Thread Size
M12 x 1.75
Shoulder Diameter
12 mm
Shoulder Length
35 mm
Drive Size
M6
Material
Stainless Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BLTS44-M120-0350188P
Thread Size
M12 x 1.75
Shoulder Diameter
12 mm
Shoulder Length
35 mm
Drive Size
M6
Head Diameter
18 mm
Head Height
9 mm
Dia./Thread Size
12 mm
Shoulder Diameter Tolerance
Standard (-0.01 mm/-0.04 mm)
Details
Head Type
Socket
Drive Type
Hex
Material
Stainless Steel
Finish
Plain
Compliance
AMPG 2020 OT.02
Head Style
Knurled
Description
Cap Head Shoulder Bolts AMPG Knurled Hex Drive Oversized Extended Coarse Thread 12.0 mmx35.0 mm Grade 18-8 SS Plain