  • Mfr # BLTS22-M100-0120188P
  • Zoro # G615930515
Socket Head
Hex Drive
Thread Size
M8 x 1.25
Shoulder Diameter
10 mm
Drive Size
M5
Material
Stainless Steel
Finish
Plain
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BLTS22-M100-0120188P
Thread Size
M8 x 1.25
Shoulder Diameter
10 mm
Shoulder Length
12 mm
Drive Size
M5
Head Diameter
14 mm
Head Height
4.5 mm
Shoulder Diameter Tolerance
Precision (+0/-0.025 mm)
Dia./Thread Size
8 mm
Details
Head Type
Socket
Drive Type
Hex
Material
Stainless Steel
Finish
Plain
Head Style
Smooth
Compliance
AMPG 2013 LP.02
Description
Cap Head Shoulder Bolts AMPG Low Profile Smooth Hex Drive Coarse Thread 10.0 mmx12.0 mm Grade 18-8 SS Plain