  • Mfr # BLTS22-M100-0120316P
  • Zoro # G315930532
Socket Head
Hex Drive
Thread Size
M8 x 1.25
Shoulder Diameter
10 mm
Drive Size
M5
Material
300 Series Stainless Steel
Finish
Plain
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BLTS22-M100-0120316P
Thread Size
M8 x 1.25
Shoulder Diameter
10 mm
Shoulder Length
12 mm
Drive Size
M5
Head Diameter
14 mm
Head Height
4.5 mm
Dia./Thread Size
8 mm
Shoulder Diameter Tolerance
Precision (+0/-0.025 mm)
Details
Head Type
Socket
Drive Type
Hex
Material
300 Series Stainless Steel
Finish
Plain
Head Style
Smooth
Compliance
AMPG 2013 LP.02
Description
Cap Head Shoulder Bolts AMPG Low Profile Smooth Hex Drive Coarse Thread 10.0 mmx12.0 mm Grade 316 SS Plain