  • Mfr # BLTS22-M120-0250188P
  • Zoro # G015931280
Socket Head
Hex Drive
Thread Size
M10 x 1.5
Shoulder Diameter
12 mm
Drive Size
M6
Material
Stainless Steel
Finish
Plain
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BLTS22-M120-0250188P
Thread Size
M10 x 1.5
Shoulder Diameter
12 mm
Shoulder Length
25 mm
Drive Size
M6
Head Diameter
20 mm
Head Height
6 mm
Dia./Thread Size
10 mm
Shoulder Diameter Tolerance
Precision (+0/-0.025 mm)
Details
Head Type
Socket
Drive Type
Hex
Material
Stainless Steel
Finish
Plain
Head Style
Smooth
Compliance
AMPG 2013 LP.02
Description
Cap Head Shoulder Bolts AMPG Low Profile Smooth Hex Drive Coarse Thread 12.0 mmx25.0 mm Grade 18-8 SS Plain