  • Mfr # BLTS22-0187-1000316P
  • Zoro # G415935567
Thread Size
#8-32
Shoulder Diameter
0.187 in
Drive Size
3/32 in
Material
300 Series Stainless Steel
Finish
Plain
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BLTS22-0187-1000316P
Thread Size
#8-32
Shoulder Diameter
0.187 in
Shoulder Length
1 in
Drive Size
3/32 in
Head Diameter
0.312 in
Head Height
0.109 in
Dia./Thread Size
0.164 in
Shoulder Diameter Tolerance
Precision (+0/-0.001")
Details
Head Type
Socket
Drive Type
Hex
Material
300 Series Stainless Steel
Finish
Plain
Compliance
AMPG 2013 LP.01
Head Style
Smooth
Description
Cap Head Shoulder Bolts AMPG Low Profile Smooth Hex Drive Coarse Thread 3/16inx1in Grade 316 SS Plain