  • Mfr # BLTS22-M060-0300188P
  • Zoro # G715930354
/ea
Key Features
Socket Head
Hex Drive
Thread Size
M5 x 0.8
Shoulder Diameter
6 mm
Shoulder Length
30 mm
Drive Size
M3
Material
Stainless Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
BLTS22-M060-0300188P
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thread Size
M5 x 0.8
Shoulder Diameter
6 mm
Shoulder Length
30 mm
Drive Size
M3
Head Diameter
10 mm
Head Height
3 mm
Dia./Thread Size
5 mm
Shoulder Diameter Tolerance
Precision (+0/-0.025 mm)
Details
Head Type
Socket
Drive Type
Hex
Material
Stainless Steel
Finish
Plain
Compliance
AMPG 2013 LP.02
Head Style
Smooth
Description
Cap Head Shoulder Bolts AMPG Low Profile Smooth Hex Drive Coarse Thread 6.0 mmx30.0 mm Grade 18-8 SS Plain