  • Mfr # BLTS24-0375-1000316P
  • Zoro # G715935168
Thread Size
5/16-18
Shoulder Diameter
0.375 in
Material
300 Series Stainless Steel
Head Diameter
0.562 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BLTS24-0375-1000316P
Thread Size
5/16-18
Shoulder Diameter
0.375 in
Shoulder Length
1 in
Head Diameter
0.562 in
Head Height
0.093 in
Dia./Thread Size
0.312 in
Shoulder Diameter Tolerance
Precision (+0/-0.001")
Details
Head Type
Socket
Drive Type
Slotted
Material
300 Series Stainless Steel
Finish
Plain
Compliance
AMPG 2013 LP.01
Head Style
Smooth
Description
Cap Head Shoulder Bolts AMPG Low Profile Smooth Slotted Drive Coarse Thread 3/8inx1in Grade 316 SS Plain