  • Mfr # BLTS24-M050-0100316P
  • Zoro # G415928064
Thread Size
M4 x 0.7
Shoulder Diameter
5 mm
Shoulder Length
10 mm
Material
300 Series Stainless Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BLTS24-M050-0100316P
Thread Size
M4 x 0.7
Shoulder Diameter
5 mm
Shoulder Length
10 mm
Head Diameter
8 mm
Head Height
2.5 mm
Dia./Thread Size
4 mm
Shoulder Diameter Tolerance
Precision (+0/-0.025 mm)
Details
Head Type
Socket
Drive Type
Slotted
Material
300 Series Stainless Steel
Finish
Plain
Compliance
AMPG 2013 LP.02
Head Style
Smooth
Description
Cap Head Shoulder Bolts AMPG Low Profile Smooth Slotted Drive Coarse Thread 5.0 mmx10.0 mm Grade 316 SS Plain