  • Mfr # BLTS24-M080-0350316P
  • Zoro # G315929352
Thread Size
M6 x 1
Shoulder Diameter
8 mm
Material
300 Series Stainless Steel
Finish
Plain
Head Diameter
12 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BLTS24-M080-0350316P
Thread Size
M6 x 1
Shoulder Diameter
8 mm
Shoulder Length
35 mm
Head Diameter
12 mm
Head Height
3.5 mm
Shoulder Diameter Tolerance
Precision (+0/-0.025 mm)
Dia./Thread Size
6 mm
Details
Head Type
Socket
Drive Type
Slotted
Material
300 Series Stainless Steel
Finish
Plain
Compliance
AMPG 2013 LP.02
Head Style
Smooth
Description
Cap Head Shoulder Bolts AMPG Low Profile Smooth Slotted Drive Coarse Thread 8.0 mmx35.0 mm Grade 316 SS Plain