  • Mfr # BLTS71-M050-0100188P
  • Zoro # G015934205
Socket Head
Hex Drive
Thread Size
M4 x 0.7
Shoulder Diameter
5 mm
Shoulder Length
10 mm
Drive Size
M2.5
Material
Stainless Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BLTS71-M050-0100188P
Thread Size
M4 x 0.7
Shoulder Diameter
5 mm
Shoulder Length
10 mm
Drive Size
M2.5
Head Diameter
8 mm
Head Height
2.5 mm
Shoulder Diameter Tolerance
Precision (+0/-0.025 mm)
Dia./Thread Size
4 mm
Drive Type
Hex
Material
Stainless Steel
Finish
Plain
Head Style
Smooth
Compliance
AMPG 2013 LP.02
Description
Cap Head Shoulder Bolts AMPG Low Profile Smooth Hex Drive Long Coarse Thread 5.0 mmx10.0 mm Grade 18-8 SS Plain