  • Mfr # BLTS71-M050-0250188P
  • Zoro # G615934476
Thread Size
M4 x 0.7
Shoulder Diameter
5 mm
Shoulder Length
25 mm
Drive Size
M2.5
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BLTS71-M050-0250188P
Thread Size
M4 x 0.7
Shoulder Diameter
5 mm
Shoulder Length
25 mm
Drive Size
M2.5
Head Diameter
8 mm
Head Height
2.5 mm
Dia./Thread Size
4 mm
Shoulder Diameter Tolerance
Precision (+0/-0.025 mm)
Head Style
Smooth
Compliance
AMPG 2013 LP.02
Description
Cap Head Shoulder Bolts AMPG Low Profile Smooth Hex Drive Long Coarse Thread 5.0 mmx25.0 mm Grade 18-8 SS Plain