  • Mfr # BLTS24-M100-0200188P
  • Zoro # G515929282
Thread Size
M8 x 1.25
Shoulder Diameter
10 mm
Material
Stainless Steel
Finish
Plain
Head Diameter
14 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BLTS24-M100-0200188P
Thread Size
M8 x 1.25
Shoulder Diameter
10 mm
Shoulder Length
20 mm
Head Diameter
14 mm
Head Height
4.5 mm
Shoulder Diameter Tolerance
Precision (+0/-0.025 mm)
Dia./Thread Size
8 mm
Details
Head Type
Socket
Drive Type
Slotted
Material
Stainless Steel
Finish
Plain
Compliance
AMPG 2013 LP.02
Head Style
Smooth
Description
Cap Head Shoulder Bolts AMPG Low Profile Smooth Slotted Drive Coarse Thread 10.0 mmx20.0 mm Grade 18-8 SS Plain