  • Mfr # BLTS24-M100-0200316P
  • Zoro # G115929330
Thread Size
M8 x 1.25
Shoulder Diameter
10 mm
Material
300 Series Stainless Steel
Finish
Plain
Head Diameter
14 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BLTS24-M100-0200316P
Thread Size
M8 x 1.25
Shoulder Diameter
10 mm
Shoulder Length
20 mm
Head Diameter
14 mm
Head Height
4.5 mm
Dia./Thread Size
8 mm
Shoulder Diameter Tolerance
Precision (+0/-0.025 mm)
Details
Head Type
Socket
Drive Type
Slotted
Material
300 Series Stainless Steel
Finish
Plain
Head Style
Smooth
Compliance
AMPG 2013 LP.02
Description
Cap Head Shoulder Bolts AMPG Low Profile Smooth Slotted Drive Coarse Thread 10.0 mmx20.0 mm Grade 316 SS Plain