  • Mfr # BLTS24-M120-0100316P
  • Zoro # G215929162
Thread Size
M10 x 1.5
Shoulder Diameter
12 mm
Material
300 Series Stainless Steel
Finish
Plain
Head Diameter
20 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BLTS24-M120-0100316P
Thread Size
M10 x 1.5
Shoulder Diameter
12 mm
Shoulder Length
10 mm
Head Diameter
20 mm
Head Height
6 mm
Shoulder Diameter Tolerance
Precision (+0/-0.025 mm)
Dia./Thread Size
10 mm
Details
Head Type
Socket
Drive Type
Slotted
Material
300 Series Stainless Steel
Finish
Plain
Head Style
Smooth
Compliance
AMPG 2013 LP.02
Description
Cap Head Shoulder Bolts AMPG Low Profile Smooth Slotted Drive Coarse Thread 12.0 mmx10.0 mm Grade 316 SS Plain