  • Mfr # BLTS24-M080-0400188P
  • Zoro # G415929450
Thread Size
M6 x 1
Shoulder Diameter
8 mm
Material
Stainless Steel
Finish
Plain
Head Diameter
12 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BLTS24-M080-0400188P
Thread Size
M6 x 1
Shoulder Diameter
8 mm
Shoulder Length
40 mm
Head Diameter
12 mm
Head Height
3.5 mm
Dia./Thread Size
6 mm
Shoulder Diameter Tolerance
Precision (+0/-0.025 mm)
Details
Head Type
Socket
Drive Type
Slotted
Material
Stainless Steel
Finish
Plain
Head Style
Smooth
Compliance
AMPG 2013 LP.02
Description
Cap Head Shoulder Bolts AMPG Low Profile Smooth Slotted Drive Coarse Thread 8.0 mmx40.0 mm Grade 18-8 SS Plain