  • Mfr # BLTS28-0312-0250188V
  • Zoro # G715932396
Thread Size
1/4-20
Shoulder Diameter
0.312 in
Material
Stainless Steel
Finish
Passivated
Head Diameter
0.5 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BLTS28-0312-0250188V
Thread Size
1/4-20
Shoulder Diameter
0.312 in
Shoulder Length
1/4 in
Head Diameter
0.5 in
Head Height
0.218 in
Shoulder Diameter Tolerance
Precision (+0/-0.001")
Dia./Thread Size
0.25 in