  • Mfr # BLTS30-0187-2000316P
  • Zoro # G415932429
Shoulder Diameter
0.187 in
Shoulder Length
2 in
Material
300 Series Stainless Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BLTS30-0187-2000316P
Shoulder Diameter
0.187 in
Shoulder Length
2 in
Head Diameter
0.312 in
Head Height
0.156 in
Dia./Thread Size
0.164 in
Shoulder Diameter Tolerance
Precision (+0/-0.001")
Details
Head Type
Socket
Drive Type
Hex
Material
300 Series Stainless Steel
Finish
Plain
Head Style
Smooth
Compliance
AMPG 2010 ZR.01
Description
Cap Head Shoulder Bolts AMPG Tight Tolerance Smooth Hex Drive Coarse Thread 3/16inx2in Grade 316 SS Plain