  • Mfr # BLTS30-M050-0160286P
  • Zoro # G215935248
/ea
Free Shipping & Returns
Thread Size
M4 x 0.7
Shoulder Diameter
5 mm
Shoulder Length
16 mm
Drive Size
M2.5
Material
Stainless Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BLTS30-M050-0160286P
Thread Size
M4 x 0.7
Shoulder Diameter
5 mm
Shoulder Length
16 mm
Drive Size
M2.5
Head Diameter
8 mm
Head Height
4 mm
Dia./Thread Size
4 mm
Material
Stainless Steel
Finish
Plain
Description
Cap Head Shoulder Bolts AMPG Tight Tolerance Smooth Hex Drive Coarse Thread 5.0 mmx16.0 mm A286 SS Plain