  • Mfr # BLTS31-0250-0375188P
  • Zoro # G315928430
Socket Head
Hex Drive
Thread Size
#10-32
Shoulder Diameter
0.25 in
Shoulder Length
3/8 in
Drive Size
1/8 in
Material
Stainless Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BLTS31-0250-0375188P
Thread Size
#10-32
Shoulder Diameter
0.25 in
Shoulder Length
3/8 in
Drive Size
1/8 in
Head Diameter
0.375 in
Head Height
0.187 in
Shoulder Diameter Tolerance
Precision (+0/-0.001")
Dia./Thread Size
0.19 in