  • Mfr # BLTS30-M030-0250316P
  • Zoro # G315932109
Thread Size
M2 x 0.4
Shoulder Diameter
3 mm
Shoulder Length
25 mm
Drive Size
M1.5
Material
300 Series Stainless Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BLTS30-M030-0250316P
Thread Size
M2 x 0.4
Shoulder Diameter
3 mm
Shoulder Length
25 mm
Drive Size
M1.5
Head Diameter
5 mm
Head Height
2 mm
Dia./Thread Size
2 mm
Material
300 Series Stainless Steel
Finish
Plain
Description
Cap Head Shoulder Bolts AMPG Tight Tolerance Smooth Hex Drive Coarse Thread 3.0 mmx25.0 mm Grade 316 SS Plain